Egy év kihagyással ismét a Bajnokok Ligájában próbálkozhat a Legia Warszawa. A klub történetében 2013 óta tartó új aranykor akkor lenne teljes, ha sikerülne az áttörés, és húsz év után ismét a BL-főtáblára kerülne a fővárosi gárda. E cél eléréséhez az első lépést kedden tehetik meg a játékosok a Zrinjski Mostar legyőzésével.
A Legia Varsó 1989 utáni eddigi 27 szezon alatt nyolcszor lett bajnok (1993, 1994, 1995, 2002, 2006, 2013, 2014 és 2016). Az 1993-as győzelmet a szövetség bundagyanú miatt elvette a Legiától (a klub máig nem ismeri el a döntést, és hivatalosan is számon tartják az 1993-as bajnoki aranyat), így tehát csapat csak 1994-ben indulhatott el először a BL-küzdelmekben. Ekkor azonban a Hajduk Split kettős vereséggel (0:1, 0:4) búcsúztatta is őket.
Egy évvel később azonban a klub történetének egyik legnagyobb sikerét érték el. A Legia Warszawa a Bajnokok Ligája 1995/1996-os szezonjában egészen a negyeddöntőig menetelt! A selejtezőben a svéd Göteborg ellen kettős győzelemmel (1:0, 2:1) jutottak a csoportkörbe, ahol a Rosenborg (3:1, 0:4), a Szpartak Moszkva (1:2, 0:1) és a Blackburn Rovers (1:0, 0:0) volt az ellenfél. A továbbjutás után a görög Panathinaikos azonban már erős riválisnak bizonyult (0:0, 0:3). Ennek ellenére a Bajnokok Ligájában a legjobb nyolc közé jutás máig a legnagyobb rendszerváltás utáni eredmény a lengyel futballban. A szurkolók szinte minden évben emlegetik e sikert.
A 2002-es bajnoki arany után a második selejtező körben csatlakoztak a varsóiak a küzdelemsorozathoz, ahol a Vardar Skopjét könnyedén ki is ejtették (3:1-re győztek idegenben, majd otthon 1:1 lett az eredmény). A harmadik körben pedig a Frank de Boerral, Riguelmével és Cocuval felálló Barcelonával szemben maradtak alul (0:3, 0:1). A 2006-os aranyérem után szintén két selejtezőkörre futotta: az izlandi Hafnarfjördur ellen kettős győzelem (1:0, 2:0), majd a Sahtar Donyeck ellen kettős vereség (0:1, 2:3) volt a mérleg.
2013-ban egy körrel továbbment a gárda. A walesi New Saint (3:1, 1:0) és a norvég Molde (1:1, 0:0) után a Play-off körben a Steaua Bukarest jelentette ezúttal a végállomást (1:1, 2:2), ahol a románok idegenben szerzett több góllal jutottak a csoportkörbe.
A Legia eddigi utolsó próbálkozására 2014-ben került sor, amikor az ír St. Patrick’s Athletic (1:1, 5:0) után a harmadik selejtezőkörben a skót Celtic következett. Máig emlékezetes maradt e két mérkőzés, nem csupán azért, mert a Legia fölényesen megnyerte mindkét meccset (4:1, 2:0), hanem azért is, mert a Bartosz Bereszyński jogosulatlanul játszott a visszavágó mérkőzés utolsó három percében, amiért az UEFA 3:0 arányban a Celticnek adta a meccset. A döntés azt jelentette, hogy 4:4-es összesítéssel, idegenben lőtt több góllal jutott tovább a skót bajnok. A helyzet abszurditása, hogy a pályán a Celtic mínusz ötgólos hátrányban volt, hazai pályán pedig be sem talált a lengyelek kapujába.
Az idei bajnoki arany és kupagyőzelem után mindenki úgy gondolja a szurkolók között, hogy itt az ideje bejutni a csoportkörbe. Hogy ez nem lesz könnyű, az már most látszik. Nem a kisorsolt ellenfél (Zrinjski Mostar) miatt, hanem a klubban lezajlott változások következményeként. Először is elküldték Sztanyiszlav Csercseszovot a kispadról, helyére az Anderlechtnél focizó, majd edzősködő albán Besnik Hasi ülhetett le.
Hasi feladata nem egyszerű: 1) a klubvezetéssel történt megállapodás értelmében egyre több fiatalt kell beépíteni a felnőtt keretbe (ez a 100. jubileumi év miatti elvárások miatt az előző szezonban nem történhetett meg); 2) a bajnokcsapat alapemberei közül többekkel csak néhány nappal ezelőtt találkozott először az Európa-bajnokság miatt; 3) a szurkolók elvárják, hogy ha a BL-csoportkör nem is jön össze, akkor legalább az Európa-liga csoportkörébe jusson a csapat; 4) további eligazolások várhatók (Nikolics, Duda, Pazdan, Jodłowiec).
Mindemellett a héten lejátszott Szuperkupa-döntőn kiderült, hogy Hasi még új felállásban is játszatná csapatát. Az erősen tartalékosan felálló Legia előbb 4-1-2-2-1-es, majd 3:1-es vesztésre állás után 4:3:3-as hadrendben játszott. Ami pozitívum volt, hogy a csapat jóval többet tartotta a földön a labdát, mint korábban, bár a Lech elleni becsületgól éppen Guilherme fejeséből született. Továbbá nem tudjuk, hogy mennyire válik be az új francia igazolás, Thibault Moulin, akire elsősorban a támadások hatékonyabbá tételében számítanak. Problémát jelenthet viszont, hogy a keddi meccsre Pazdan nem utazott el, így a védelem még nem lesz teljes.
Nehéz megítélni azt is, hogy mit tud az ellenfél. A mostariak ugyan mind az öt felkészülési meccsüket megnyerték, de ezek az ellenfelek, mind kisebb képességű balkáni csapatok voltak. A bosnyák bajnokságot ugyan fölényesen megnyerték, de azóta eladták a kapusukat, aki a szezon egyik felfedezettje volt. Elől viszont továbbra is ott van a tavalyi szezonban 11 gólig jutó Jasmin Mesanović, aki a felkészülési meccseken is kétszer betalált.
Ha tovább is menne a Legia – amiben azért természetesen nagyon bízunk –, nem lesz könnyű dolga a későbbiekben sem. Bár az biztos, hogy a július 15-i sorsoláson kiemelt lesz, tehát papíron gyengébb ellenfelek jöhetnek, de ha az alapemberek közül többen távoznának, akkor nagyon nehéz lesz a továbbiakban. Pazdan, Jodłowiec a védekezésben, Duda és Nikolics pedig a támadásnak – egyelőre – nélkülözhetetlenek.
A húsz fős utazókeret:
Kapusok: 33. Radosław Cierzniak, 1. Arkadiusz Malarz.
Védők: 19. Bartosz Bereszyński, 28. Łukasz Broź, 17. Tomasz Brzyski, 14. Adam Hloušek, 4. Igor Lewczuk, 25. Jakub Rzeźniczak.
Középpályások: 77. Michaił Aleksandrow, 8. Ondrej Duda, 6. Guilherme, 3. Tomasz Jodłowiec, 15. Michał Kopczyński, 18. Michał Kucharczyk, 47. Rafał Makowski, 75. Thibault Moulin, 23. Stojan Vranješ.
Csatárok: 11. Nikolics Nemanja, 99. Aleksandar Prijović, 12. Sadam Sulley.