A kiemelt Piast Gliwice egy körrel később kezdi meg az EL-selejtezőt, így ebben a fordulóban csak a bronzérmes Zagłębie Lubin és a 4. helyezett Cracovia kezdte meg szereplését a második számú európai kupasorozatban. Mindketten idegenben, mindketten a Balkánon.
Az eredmények nem annyira vészesek, de jóval többet vártunk a két lengyel csapattól. Mindkét gárda megkapta tehát a maga pofonját, azaz hogy szinte senkit nem lehet lebecsülni már az első fordulóban sem, hiába edződik alacsonyabban jegyzett bajnokságban. Nem mellékes, hogy mindkét lengyel csapat egy-egy kulcsjátékosát is nélkülözte, hiszen a meccsek időpontjában Filip Starzyński (Zagłębie) és Bartosz Kapustka (Cracovia) is még Franciaországban tartózkodott a lengyel válogatott tagjaként.
KF Shkëndija Tetovë – KS CRACOVIA KRAKÓW
Dupla magyar vonatkozása is volt a mérkőzésnek, mivel egyrészt ezen a tétmeccsen debütált a krakkói csapatban az ex-újpesti védő, Litauszki Róbert, másrészt magyar bíró fújta a sípot Andó-Szabó Sándor személyében. A meccset nem a Shkëndija otthonában, az albán többségű Tetovóban rendezték, hanem a szkopjei II. Philipposz avagy II. Fülöp Nemzeti Stadionban. A piros-fekete klub és szurkolóik, a városhoz többségéhez hasonlóan albánok, ez még a későbbiekben érdekes adalék lesz. A szurkolóik magukat Ballistëtnek hívják, ami a II. világháború idején működő nagy-albán nacionalista, antikommunista, antimonarchista Balli Kombëtar (Nemzeti Front) nevére utal. Minden meccsen eléneklik az albán himnuszt, címerük szinte megegyezik az albán nemzeti címerrel. Helyi, macedóniai szinten igen komoly erőt képviselnek. 2010-ben az is előfordult, hogy egy macedón csapat elleni idegenbeli meccsen fogták és leszedték a macedón zászlót, majd felhúzták helyette az albánt. Aztán amikor mentek a rendőrök visszarakni a macedón zászlót, akkor székekkel megsorozták őket. 2012-ben egy Partizan Belgrád elleni BL-selejtezőn a szokásos drapijaik mellett a következőkkel rukkoltak elő: „1. állam: Albánia, 2. állam: Koszovó, 3. állam: hamarosan…”, valamint: „1999. március 24.” (Jugoszlávia NATO-bombázásának kezdete). Szerbek ellen mindig elhangzik az albán szempontból klasszikus: „Ubi, ubi srbina” azaz „Öld a szerbeket” skandálás. Idén februárban a Budućnost Podgorica fanatikusait, a Varvarit támadták be – megállítva a buszukat egy hídon – és küldtek a kórházba két montenegróit elég súlyos sérülésekkel. Legnagyobb ellenségeik a Vardar Szkopje, de méginkább a városi rivális, macedón hátterű FK Teteks, akikkel ráadásul közös stadiont is használnak.
A hosszúra nyúlt bevezető után illik szólni egy kicsit a mérkőzésről is. Már az 5. percben veszélyeztették a kaput a hazaiak, bár az a lövés még jócskán fölé ment. A Cracovia hat perccel később került kecsegtető helyzetbe, ám Jendrišek közelről belelőtte a kapusba a labdát. Utána jobbára a hazaiaknak voltak lehetőségeik, ami a 41. percben góllá is érett. Besart Ibraimi lőtt laposan 20-ról a hálóba egy szép szabadrúgás kombinációt követően. Itt is és még sok alkalommal is feltűnő volt a Cracovia-védelem lassú reagálása, illetve statikus mozgása. Sandomierski kapus elég későn indult, talán kissé takarták is a védők a kilátást, így már nem érhette el a labdát. 1-0!!!
A második félidőben is döntő többségben hazai helyzeteket jegyezhettünk fel, majd jött a 68. perc és egy jobbról gyönyörűen becenterezett labdát a brazil légiós Stenio Júnior okosan elpöckölt a Cracovia kapusa mellett. 2-0!!! Ezt követően még két komolyabb hazai lehetőséget könyvelhettünk el, ám mindkétszer Sandomierski hárított bravúrral, valamint a végén még a krakkóiak is lőttek párszor kapura, azonban ezek a próbálkozások kevésbé veszélyeztették a hazai kaput. A krakkóiak ezzel igen nehéz helyzetbe kerültek, hamar meg kell kezdeniük a hátrányuk ledolgozását, ám ez veszélyes is lehet a jól kontrázó Shkëndija ellen. Ami pedig Litauszki Róbertet illeti, nagyobb hibát nem vétett, a gólok nem az ő számlájára írhatóak. Végigjátszotta a mérkőzést, reméljük ott is ragad a kezdőcsapatban.
fotó: stowarzyszenie Tylko Cracovia
Nos, ahogy bevezetőben is említettük a Shkëndija albán vonatkozását, meg kell említeni a Cracovia szurkolóit is, akik az „Ubi, ubi šiptara!” (“Öld az albánokat”) szerb klasszikussal borzolták az albánok kedélyét. Kíváncsian várjuk ezután a csütörtököt, hogy az albánok milyen erőkkel mennek Krakkóba, feltehetően nem fognak kávézni a Posztócsarnok mellett.
KF Shkëndija Tetovë 2-0 CRACOVIA KRAKÓW
Szkopje, Nacionalna Arena “Filip II Makedonski”
gólszerzők: Besart Ibraimi 41, Stênio Júnior 68
Shkëndija: 1. Kostadin Zahov – 77. Blagoja Todorovski, 4. Egzon Bejtulai, 6. Ardian Cuculi, 23.Besir Demiri – 14. Marjan Radeski, 5. Armend Alimi (73, 33. Artim Položani), 88. Stephan Vujčić, 18. Stênio Júnior (84, 27. Shqiprim Taipi) – 10. Ferhan Hasani (87, 20. Victor Juffo), 7.Besart Ibraimi.
CRACOVIA: 29. Grzegorz Sandomierski – 26. Deleu, 6. Florin Bejan, 4. LITAUSZKI Róbert, 21.Hubert Wołąkiewicz (77, 71. Anton Karaczanakow) – 7. Jakub Wójcicki, 27. Marcin Budziński, 14. Damian Dąbrowski, 10. Mateusz Cetnarski (61, 5. Miroslav Čovilo), 62. Erik Jendrišek – 9.Tomáš Vestenický (61, 11. Mateusz Wdowiak).
sárga lapok: Demiri – Wołąkiewicz, LITAUSZKI.
játékvezető: Andó-Szabó Sándor
Szlavija Szófia – ZAGŁĘBIE LUBIN
Hiába támadta végig az egész meccset a lubini csapat, a mérkőzés 85. percében váratlanul mégis a bolgárok szerezték meg a vezetést és tartották is meg a végéig. Már az első percektől veszélyesebb volt a Zagłębie, igaz a hazaiaknak is akadt pár veszélyes lövésük, azonban Polaček kapus rendre védett. A második játékrészben is jobbára vendéghelyzeteket jegyezhettünk fel. A játék irama ekkor már kissé lelassult, de azért a lubiniak így is támadgattak becsülettel, majd a 85. percben jött a hidegzuhany. Ez a hátrány nem is annyira vészes. Hasonlóan támadószellemű játékkal meg lehet a továbbjutás a Zagłębie számára.
fotó: Tomasz Folta Fotografia
Szlavija Szófia 1-0 ZAGŁĘBIE LUBIN
Szófia, Nacionalen stadion Vaszil Levszki
gólszerző: Sierdier Sierdierow 85.perc
Szlavija: 12. Mario Kirew – 11. Georgi Paszow, 13. Stefan Wełkow, 55. Nikita Siergiejew, 66.Aboud Omar – 8. Bożidar Wasew, 27. Emił Martinow, 7. Borisław Bałdżijski (56, 10. Janis Karabelow), 35. Georgi Jomow (90, 15. Petko Christow), 9. Sierdier Sierdierow – 19. Kałojan Krystew (56, 14. Iwajło Dimitrow).
Zagłębie: 1. Martin Polaček – 4. Aleksandar Todorovski, 33. Ľubomír Guldan, 2. Maciej Dąbrowski, 3. Đorđe Čotra – 14. Łukasz Janoszka (74, 7. Krzysztof Janus), 28. Łukasz Piątek, 20. Jarosław Kubicki, 90. Ján Vlasko (83, 17. Adrian Rakowski), 9. Arkadiusz Woźniak – 26.Krzysztof Piątek (68, 27. Michal Papadopulos).
sárga lapok: Paszow – Čotra.
fotó: Tomasz Folta Fotografia
CRACOVIA-szurkolók 0:54-től:
Meccsösszefoglaló Shkëndija-CRACOVIA: