Pontosan 60 évvel ezelőtt, 1956. június 28-án reggel 6 órakor kezdődött. Pár száz méterre a Lech, azaz akkoriban még a Kolejorz (Vasutas) régi stadionjától. A spontán sztrájkot a Sztálin Művek (korábban és ma: Hipolit Cegielski Üzem) munkásai robbantották ki, amely hamarosan egy százezres tüntetéssé alakult.
– A Lech Poznań megalakulása óta mindig is szorosan összekapcsolódott a városban zajló nagy történelmi eseményekkel – mondta az ünnepségen Karol Klimczak, a klub elnöke. – A második világháború után a vasutas volt az első klub, amely újjáalakult Poznańban. A klub székhelye a Cegielski Üzem szomszédságában volt, vagyis éppen ott, ahol az 1956-os események kezdődtek.
A „poznani június” volt az első általános munkássztrájk a Lengyel Népköztársaság történetében, amelyhez villámgyorsan csatlakozott körülbelül százezer ember, a város és a régió lakói. A munkások kenyeret és szabadságot követeltek, majd két nap leforgása alatt a katonaság és a rendőrség több mint tízezer fő (!) bevetésével leverte a megmozdulást. Az összecsapásoknak 58 halálos áldozata és több mint 600 sebesültje volt. A hatalom több mint 250 embert tartóztatott le, többségük fiatal munkás, vagy szakmunkásképzőbe járó diák volt. A poznani események indították el azokat a folyamatokat, amelyek végén 1956 októberében a sztálinista vezetők végleg átadták a hatalmat, és Władysław Gomułkát választották meg a Lengyel Egyesült Munkáspárt élére. Gomułka akkor népszerű reformernek tűnt, és az október 20-én elmondott beszéde – amelyet a magyar Szabad Nép teljes egészében leközölt – gyorsította fel a magyar eseményeket is. Annak hatására vonultak október 23-án a magyar egyetemisták Bem apó szobrához, és követelték a magyar vezetéstől is hasonló lépéseket.
Korabeli propaganda híradó három nappal az események után (magyar felirattal).
Azon a helyen, ahol 1956. június 28-án hajnalban az események kezdődtek, a hatvan évvel későbbi ünnepségen megjelent a Lech Poznań és a Lech Poznań Szurkolók Egyesületének vezetősége. Karol Klimczak és Radosław Majchrzak elnökök virágot helyeztek el az 1956-os áldozatok emléktáblájánál, amely Cegielski Vagongyár területén található, abban az épületben, ahol egy Ty51-183-as gőzmozdonyt is felújítottak.

Fotó: Marcin Rajczak
Az ünnepség alatt, amelyen részt vettek még a Cegielski-gyár munkásai, vasutasok és a Lech Poznań képviselői, mindenki megcsodálhatta a felújított 180 tonnás lokomotívot. – Örülünk, hogy részt vehettünk ebben a projektben. Történelmi helyen vagyunk. A mozdony felújításával is tisztelegni akartunk 1956 hősei előtt. Ezt a hagyományt visszük a jövőbe is – ez a mi mottónk. – nyilatkozta Marcin Guryniuk a gyár igazgatótanácsának elnöke.
A felújított Ty51-183-as gőzmozdony hamarosan átkerül a Lech Poznań jelenlegi stadionja elé, a Bolgár utcába (ul. Bułgarska). Kettős szimbólum lesz: egyfelől a vasutas klub jelképe, másfelől az 1956-os eseményekre emlékeztet. Hiszen a gőzmozdony mindenekelőtt a poznani gyár munkásai keze munkája, azoké a munkásoké, akik 1956 júniusában elsőként emeltek hangot a kommunista diktatúrával szemben.
A hivatalos ünnepségen kívül szokás szerint a szurkolók is megemlékeztek az 56-os eseményekről. 2016. június 28-án este 18 órakor gyülekeztek a gyár bejárata előtt, majd onnan az ismert 56-os emlékmű elé vonultak. A tömegben megjelent a jól ismert lengyel-magyar drapi is.