Bár még nem értek véget a másodosztályban (I. liga) a küzdelmek, de az már eldőlt, hogy az Arka Gdynia és a Wisła Płock jutott fel az Ekstraklasába. Mindkét csapat járt már a legjobbak között többször is: az Arka öt, a Płock kilenc évvel ezelőtt utoljára. Nézzük meg e két csapatot kicsit közelebbről!
ARKA GDYNIA
Gdynia Gdańsk közvetlen szomszédságában fekszik a tengerparton. Bár a település a középkorban alakult ki, de igazán csak 1918 után indult meg a fejlődése, amikor létrejött a független Lengyelország, de Gdańsk (Danzig) tőle függetlenül „szabad város” státuszt kapott. Ekkor kezdte meg a lengyel kormány a szomszédos Gdyniát várossá és jelentős kikötővé fejleszteni. A település 1926-ban kapott városi rangot, majd 1929-ben megalakult a KS Gdynia, az Arka elődje is. Ma már közel 250 ezren lakják a hajógyáráról és tengeri kikötőjéről ismert várost.
A klub több névváltoztatáson, fúzión és megszűnésen is túlesett az elmúlt közel kilencven évben. Az első évtizedeket az alsóbb ligákban töltötték, és csak 1974-ben sikerült feljutniuk az első osztályba, ahonnan aztán azonnal ki is estek. Történetük során összesen tizenkét szezont töltöttek az élvonalban, utoljára öt évvel ezelőtt jártak a legjobbak között. Egyébként ezt a tucatnyi élvonalbeli szereplést két részre lehet osztani. Hét első osztályú évük volt 1974/75 és 1980/81 között, illetve öt alkalommal hallattak magukról az élvonalban 2005/06 és 2010/11 között.
A legutóbbi búcsú óta a másodosztályban vitézkedtek, többnyire jó eredmény nélkül. Voltak hetedikek, ötödikek, negyedikek, tízedikek, most pedig elsők! Az első osztályban egyébként a hetedik hely volt a legjobb, amit 1978-ban értek el, majd 1979-ben megnyerték a lengyel kupát is, ami egyszersmind, a klub történetének legnagyobb sikere! Ennek köszönhetően 1980-ban a KEK-ben is elindulhattak, kevés sikerrel.
Az Arka Gdynia jelenlegi vezetése pontosan öt éve – a legutóbbi kiesés óta – irányítja a klubot. Az elnök Wojciech Pertkiewicz korábban a gdyniai kosárlabdacsapatot vezette, és már az elnöksége első évében feljutottak az első osztályba. A labdarúgóknál 2009-től marketingigazgató volt, majd 2012-ben nevezték ki elnöknek. Két évvel ezelőtt komoly változások történtek a keretben, így legutóbb csak a 10. helyen végeztek, idén viszont óriási meglepetésre nagy fölénnyel nyerték a másodosztályt.
Az Arka legjobb játékosa az angliai születésű, de lengyel állampolgár Paweł Abbott, aki a Zawisza Bydgoszcz színeiben már volt egyszer másodosztályú bajnok, sőt 2014-ben lengyel kupagyőztes is! Jelenleg 12 gólnál tart, így mind bizonnyal ő lesz az Arka házi gólkirálya is. Rajta kívül kulcsszerepet játszott még a feljutásban a brazil Marcus Vinícius, aki hét gólt szerzett, illetve Lech Poznańtól kölcsönben lévő Dariusz Formella, aki hat gólnál jár két fordulóval a vége előtt. Meg kell még említeni, hogy a csapat első számú kapusa az a Konrad Jałocha, aki a 2013/2014-es szezonban a Legia Warszawa bajnokcsapatának is tagja volt.
A Gdynia stadionját 2009-ben kezdték el építeni, és 2011 februárjában adták át a közönségnek. Az új stadion 15139 férőhelyes, ahová az idei szezonban általában 4-5 ezer néző látogatott ki. Az őszi utolsó meccsen már 6179-en voltak a Płock elleni rangadón, majd az első hazai tavaszi meccsen, a Sosnowiec ellen 8602 szurkoló váltott jegyet! Ettől kezdve tartósan hatezer felett tartották az átlagos nézőszámot. Április 30-án először voltak kilencezer felett az Olimpia Grudziądz ellen. Biztosak lehetünk benne, hogy ősszel közel teltház várja majd az első Ekstraklasa meccseket!
WISŁA PŁOCK
A másik feljutó az 1947-ben alapított Wisła Płock lett. A kék-fehérek szintén több névváltozáson mentek keresztül, mire 1955-ben felvették a Wisła előnevet. A hatvanas évek elejéig a körzeti bajnokságokban versenyeztek, majd az 1962/63-as szezonban feljutottak a harmadosztályba! Ekkor vette át a klubot az akkoriban felépített Petrolkémiai-Kőolajfinomító Vállalat is. Ez gyakorlatilag a magyarországi százhalombattai finomítónak felel meg.
Annak ellenére, hogy a Petrolkémiai-Kőolajfinomító Vállalat a korszak egyik fontos nagyberuházása volt, a futballcsapat teljesítményén nem látszott meg a komoly háttér. A Wisła a hatvanas-hetvenes években továbbra is csupán a harmadosztályban és a körzeti bajnokságokban játszott.
Meglepő módon Płockban éppen a rendszerváltás után jött el a várva várt „sikerszéria”! 1992-ben Petrochemiára változott a klub neve, majd az 1993/94-es szezonban első alkalommal sikerült feljutni az első osztályba. Akkor még nem sikerült megragadni, mert az utolsó előtti helyet megszerezve azonnal vissza is estek a másodosztályba, ahol két szezont töltöttek el. Hasonlóan történt az 1997/98-as első osztályú kalandjuk után, de ekkor már csak egy évet kellet várni a visszatérésre.
A harmadik visszajutás idején már Petro néven szerepeltek az első osztályban, és bent is maradtak. Hamarosan újabb névcsere következett: Orlen Płockra változott a cégtábla. Sőt a klub színei is megváltoztak: a kék-fehér helyett ekkor fehér-feketében játszottak. Ám mindez nem segített, a csapat újra kiesett.
2002 nyarán azonban már újabb feljutást ünnepeltek Płockban. Ekkor kiszállt az Orlen a fociból, a klub visszakapta a Wisła nevet. A płocki csapat összességében nem sokat profitált a városban üzemeli kőolaj-finomító létéből.
A 2002/2003-as szezontól kezdve viszont stabilizálták a helyüket az első osztályban. Előbb a tízedik, majd az ötödik és a negyedik helyen végeztek (2004/2005). Ez utóbbi a klub történetének legjobb eredménye! Sőt, ebben az évben bejutottak a kupadöntőbe is, illetve bemutatkoztak az európai ligákban is. Ez azért volt lehetséges, mert éppen a bajnok Wisła Krakkótól kaptak ki a kupadöntőben, így az UEFA kupában indulási jogot szereztek.
A 2005/2006-os szezonban viszont már Płockba került a lengyel kupa, sőt a szuperkupa is! A kupadöntőben a Zagłębie Lubint verték 3:2 és 3:1 arányban, a szuperkupa-döntőben pedig a bajnok Legia Warszawát múlták felül! A csodálatos éve után azonban jött az összeomlás: egy évvel később ismét búcsúzni kényszerültek az élvonaltól, majd rá egy évre a másodosztálytól is!
Kínkeserves évek köszöntöttek a Wisłára. A 2010/11-es szezonban az utolsó fordulóban sikerült kiharcolni a feljutást a másodosztályba, ott viszont ismét nem sikerült megragadni. Újabb harmadosztályú év következett. 2012/13-ban viszont már sikerült megnyerni a bajnokságot, azóta a másodosztályban szerepeltek.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a klubban számos ismert játékos is játszott. Sławomir Peszko itt rúgta a bőrt, ma a Lechia Gdańsk játékosa, de említhetjük Ireniusz Jeleńt is, aki ott volt a 2006-os világbajnokságon is a lengyel válogatottal. Jelen pillanatban Mikołaj Lebedyński és Arkadiusz Reca a csapat két legnagyobb erőssége. Mindketten 12-12 gólt szereztek ebben a szezonban.
A Wisła stadionja 1973-ban épült és 10978 férőhelyes. Érdekesség, hogy a létesítményt a Legia Warszawa és a lengyel válogatott legendás sikeredzőjéről, Kazimierz Górskiról nevezték el. Talán azért, mert a hetvenes években gyakran lépett pályára a válogatott a płocki stadionban. 2010-ben voltak tervek egy teljesen új stadion felépítésére, de kiesés, illetve a harmadosztályú vergődés miatt ezek lekerültek a napirendről.
Hozzá tartozik a képhez, hogy a városban az első számú sport a kézilabda, ami a közönség létszámában is megmutatkozik. A szezon őszi felében gyakorlatilag 1000 fő alatt volt az átlagos nézőszám a Wisła hazai meccsein. Az első komolyan létszámot az őszi szezon utolsó, Sosnowiec elleni meccse váltotta ki, amelyre háromezren váltottak jegyet. Hasonló számban jelentek meg az emberek az első tavaszi meccsen is, ám utána tartani is tudták ezt a szintet. Ez már összefüggésben volt a jó szerepléssel. A feljutást már 7400 néző előtt ünnepelték, amikor is 5:0-ra verték meg a Zawisza Bydgoszcz csapatát.
https://youtu.be/ao0uHnjcoqI
https://youtu.be/0faVjRucSLM