A Sportowe Fakty internetes oldal a Lengyelországban játszó magyarokról ír! Jacek Stańczyk újságíró azt boncolgatja, vajon miért igazolt újabban ilyen sok magyar a lengyel bajnokságba. Emlékszik még valaki Szabó Tiborra vagy éppen David Abwora? Ők voltak az első fecskék. Ma már hat válogatott játékosunk rúgja a bőrt lengyel földön…
– Csináljunk egy második Magyarországot Lengyelországban! – mondják egyes lengyel politikusok. – Mi Lengyelországba akarunk menni – kiáltják a magyar focisták. Ez itt számukra paradicsom és ugródeszka egy jobb világba. Például a 2016-os Európa Bajnokságra.
A szerb származású magyar válogatott Nikolics Nemanja a WP SportoweFakty-nak adott interjújában elmondta: – Nem akartam külföldre menni. A gyerekeim Székesfehérváron születtek, ott éltek, ott voltak a barátaik. Minden aspektust figyelembe kell venni. Ezért gondoltam úgy, hogy maradnom kell. Ugyanakkor jó szerződést is akartam, mert a családom jövőjéről is gondoskodnom kell. A klubom (a Videoton) nem így gondolta.
A lengyel Legia Warszawa pedig úgy gondolta. Ma a magyar bajnokság gólkirálya szinte biztosan megszerzi a koronát Lengyelországban is és biztosan ott lesz az Európa Bajnokságon. Rajta kívül lengyel pályán játszik még a magyar gólpassz király, az egyik legjobb védő és középpályás is. Jó játékosok, a válogatott tagjai, akik kiharcolták a 2016-os Eb-részvételt. A lengyel klubok most erősen figyelik a magyar piacot, csak most télen két újabb magyar érkezett Lengyelországban.
Az első fecskék
Lovrencsics Gergő a 2012/13-as szezonban a Ruch Chorzów ellen mutatkozott be, mint a Lech új szerzeménye. Addig teljesen ismeretlen volt, a meccs után meg ő lett a magyar Ricardo Quaresma, mert olyan emlékezetes gólt lőtt külsővel, mint a portugál. Na meg adott még két gólpasszt is. A poznaniak örültek. Lovrencsics a magyar futball egyik első képviselője lett, ő gyakorlatilag itt kezdte meg a karrierjét.
Tíz évvel korábban a Dyskobolia Grodziskban játszott Szabó Tibor. 2008 és 2010 között az ŁKS-ben Vayer Gábor, de 2008-ban még Majoros Árpád is magára öltötte a Cracovia mezét. Ők nem voltak ismert játékosok. Valójában csak öt évvel ezelőtt kezdtek a magyar bajnokságból Lengyelországba igazolni jó játékosok. Paradox módon az első egy lett volt, a második pedig nigériai. Artjoms Rudnevs a Lechbe igazolt 2010-ben, majd mint gólkirály távozott a Bundesligába. David Abwo pedig Pápáról igazolt a Lubinba ugyanekkor.
Lovrencsics első meccse: Lech Poznań – Ruch Chorzów 4-0
– A lengyel foci figyelme sokáig elkerülte a magyar klubokat. Az látták, hogy vannak itt jó játékosok, de eleinte féltek a nyelvi nehézségektől. Most már meggyőződhettek, hogy a magyar képes megtanulni lengyelül, mint ahogy Lovrencsics is megtanult – nyilatkozta Nagy Mihály, a játékos menedzsere.
Lovrencsics volt Rudnevsék után a következő 2012-ben, most pedig már Kádár Tamás is ott található a Lech védelmében, sőt Holman Dávid is itt játszott. A Wisła Kraków leigazolta Guzmics Rihárdot, a Legia Nikolicsot, a Pogoń Gyurcsót, a Wrocław pedig Gosztonyit.
A lengyel paradicsom
Rudnevs, Abwo és Lovrencsics jó játéka meghozta az eredményét. A lengyel játékos megfigyelők elkezdtek Magyarországra járni és megfigyelni a kiemelkedő játékosokat.
Nagy Mihály: – Nem is csak a pénzről van szó, mert olyan nagy különbség nincs. Ma már a magyar klubok is jól fizetnek. Javul az infrastruktúra is, új stadion épülnek. Lásd Ferencváros vagy Debrecen. Ugyanakkor a lengyel liga erősebb, mint a magyar, a lengyeleknek nagyobb esélyük van az európai kupákban játszani – mondja, bár éppen a Debrecen öt évvel ezelőtt bejutott a Bajnokok Ligájába. Hozzátette még: – Az Ekstraklasa meccseire a legnagyobb európai klubok megfigyelői járnak. Úgy látjuk, hogy Lengyelországból könnyebb Nyugatra menni. Igen, a mi bajnokságunk is fejlődik, de még mindig hátul vagyunk.
A magyar klubok a kommunizmus alatt sikeresek és gazdagok voltak. A minisztériumi csapatok sem hiányoztak. Miután a kommunizmus megbukott, a magukra maradt klubok magántőke hiányában összeomlottak. Csak mostanában kezdenek szép lassan magukhoz térni. Náluk ez tovább tart, mint Lengyelországban. Az európai ligák UEFA ranglistáján az Ekstraklasa a 18., míg a magyar bajnokság a 33. helyen áll. Ez a különbség meglátszott a szezon elején, amikor a Lech Poznań nem adott esélyt a Videotonnak a Bajnokok Ligája selejtezőben.
Mészöly Géza, a Haladás edzője úgy nyilatkozott Gyurcsó Ádám Lengyelországba igazolása után, hogy „határozottan pozitív lépés a magyar foci számára, hogy még egy magyar játékos került Lengyelországba. Ott megtanulják a nagy focit. – mondta.
Lipcsei Árpád, magyar újságíró így nyilatkozott a lengyelek kérdésére: – Az Ekstraklasa erősebb liga: fizikailag, technikailag, gyorsaságban, pénzügyileg és a szurkolókat tekintve is. A lengyel válogatottak jobban képzettek, mint a mieink. Ellenkező esetben Lovrencsics játszana a Bayernben és nem Lewandowski.
Az Ekstraklasa ideális megoldás a magyarok számára: azoknak, akik biztosak magukban, akik nagyon elszántak, józanul gondolkodnak és a karrierjüket lépésről lépésre szeretnék felépíteni és így egyre többet keresni.
Azok a játékosok, akik Lengyelországban játszanak, nagyon dicsérik és így a további transzferek javát szolgálják. A Nemzeti Sport újságírója, Pietsch Tibor úgy nyilatkozott: – Magyarországon a lengyel focinak nagy rajongótábora van. A mi szurkolóink követik a lengyel bajnokságot, természetesen azért is, mert ott játszik sok játékosunk a Legiában, a Lechben és a Wisłában. Ráadásul Lovrencsics és Nikolics, valamint mások is arról mesélnek, hogy jól érzik magukat Lengyelországban, hogy milyen fantasztikus a hangulat.
Gyurcsó Ádám, a Pogoń szerzeménye sem rejtette véka alá (idézet a pogonszczecin.pl-ről): – Sok jót hallottam a lengyel ligában játszó magyaroktól, különösen Nikolicstól arról, ami Lengyelországban van.
Nagy Mihály: – 15-30 ezer szurkoló előtt játszva igazi futballistának érezhetik magukat. Nálunk ennyi szurkoló nem jár meccsre.
Lengyel földről a francia stadionokba
A magyarok nagy kedvvel mesélnek arról, hogy nekik itt jó, mert nálunk egyszerűen jobb játékosokká válnak. Még egyszer hadd idézzük Lovrencsics Gergő menedzserét: – Régi igazság, hogy ha jobb klubban játszol, jobb játékos leszel, te is olyanná válsz. A mi játékosaink mindig technikásak voltak, de nálatok tanulnak meg harcolni a pályán, dinamikusak lesznek, gyorsabb tempóban játszanak. Egyre komplettebb játékosokká válnak. Ezért könnyebb lesz nekik innen például Németországba igazolni.
Vannak kivételek. A Legia nagyon szerette volna megszerezni Nagy Mihály egy másik játékosát, Kleinheisler Lászlót a Videotonból. A lengyel klub ajánlatot is tett, de a magyar válogatott végül közvetlenül került a Bundesligába, a Werder Bremenbe. Ilyen igazolások azonban ritkán vannak – teszi hozzá.
Ezek az egyre jobb játékosok, egyre jobban játszanak a nemzetközi mezőnyben. A magyarok nem túl kapósak Európában, a válogatott játékosok többsége, akik kiharcolták az Eb-részvételt, Magyarországon játszanak. A legtöbb légiós éppen Lengyelországban futballozik. A Norvégia elleni pótselejtezők keretében négy ilyen játékos volt. Kádár Tamás a csapat fontos pillére, a selejtezőkön tizenegy meccsen játszott. Kilenc meccsen kapott szerepet Nemanja Nikolics, hat találkozón Lovrencsics Gergő és ötször lépett pályára Guzmics Rihárd. Utóbbi kettő gólt is szerzett.
Ennek a négyesnek reális esélye van arra, hogy Franciaországban is ott legyenek. Lovrencsics Gegőnek fél év múlva lejár a szerződése Poznańban, és ha nagyon igyekezne, már most válthatna, de ő soha nem akart. Tudja, hogy könnyebb neki Poznańból kijutni Franciaországba.
Ugyanígy gondolja Gyurcsó Ádám is: – Azt hiszem, hogy innen közelebb vagyok a válogatotthoz, mint a magyar bajnokságból. Remélem, hogy az eredményeim és a játékom lehetővé teszi, hogy ott legyek az EB-n – mondja.
Lipcsei Árpád hozzáteszi: – Mindannyian hálásak vagyunk az Ektraklasának azért, hogy formában tartja a játékosainkat és a lehetős legjobban felkészíti őket a 2016-os EB-re.