Tegnap hat nulla arányban kikapott Legia Varsó a Borussia Dortmundtól a Bajnokok Ligája első csoportmérkőzésén. Elintézhetnénk a kérdést azzal, hogy ennyivel jobb a német ezüstérmes, ám ha alaposan megvizsgáljuk a lengyel bajnok helyzetét, akkor látni kell, hogy ez a vereség bele volt kódolva abba a politikába, amit a klub vezetése és a vezetőedző az elmúlt hónapokban folytatott.
A poszt szerzője az oldalunk szerkesztőinek privát chatbeszélgetésében megjósolta az 5-6 gólos vereséget. Amikor megtudtuk, hogy milyen felállásban lép pályára a Legia, akkor pedig igazán félni kezdtünk. Az embernek az volt az érzése – most meg inkább az -, hogy egy dilettáns ül a lengyel bajnok kispadján, illetve hogy a vezetés nem is akar semmit ettől a BL szerepléstől a pénzen kívül.
Vegyük akkor szépen sorba az eseményeket. Kezdjük onnan, hogy a bajnokcsapat edzőjétől azért vált meg a klub, mert Sztanyiszlav Csercseszov komoly – pénzbe kerülő – igazolásokat akart, cserébe garantálta a BL-szereplést. A vezetőség akkor azt mondta, hogy erre nincs lehetőség, a fiatalokat kell beépíteni, és továbbra is az ingyen vagy a nagyon olcsón megvásárolható játékosok megszerzése a cél. Ezért hozta Michał Żewlakow egykori csapattársát az Anderlechtből edzőnek. Besnik Hasinak ugyan semmi komoly edzői múltja nincs (leszámítva, hogy egy készen kapott belga bajnokcsapattal újra megnyerte a bajnokságot – bár ugyanez, a készen kapott lengyel bajnokkal aligha sikerül majd neki), viszont be tudott ígérni néhány belga bajnokságból ismert másodvonalbeli játékost, akit Lengyelországba lehet csábítani.
A következő lépés az volt, hogy Hasi azt hitte, hogy olyan gyenge a lengyel bajnokság, hogy ott nyugodtan játszhat a Legia B csapata, mert az A csapatnak a BL-re kell koncentrálnia. Ennek köszönhetően súlyos, kijózanító vereségek jöttek. Reménytelen volt a Legia játéka idegenben a Łęczna ellen, és otthon az Arka ellen is. Majd amikor az ún. A csapat játszott a múlt hétvégén a Termalica ellen, akkor egy teljesen szétesett, motiválatlan, lelketlen játékot láthattunk, természetesen vereséggel. A bajnokságban már 10 ponttal van elmaradva a Legia az első helyezett Jagielloniától nyolc forduló után! Jelenleg a 12. helyen tanyázik a bajnok, ilyen rossz szezonkezdése az elmúlt 20 évben nem nagyon volt. Tegyük hozzá, hogy már most sikerült szégyenszemre kiesni a lengyel kupából is.
Ennek ellenére a BL-selejtezők jól sikerültek, már ha az eredményeket nézzük, a játék tekintetében már nem annyira. Ha nincs a viszonylag szerencsés sorsolás, és nincs Nikolics Nemanja, akkor a Legia szinte biztos, hogy most nem játszik a csoportkörben. Míg hónapokig mindenki azon rugózott, hogy vajon hova igazol Nikolics és Pazdan, illetve az ő pótlásukra „igazoltak”, a végén kiderült, hogy éppen ők sehova se mentek. Ám az is érződött a klubvezetésnél, hogy amíg nem biztos a BL-csoportkör, addig nagy igazolásokba nem „verik” magukat. Aztán kiderült, hogy még akkor sem, amikor már biztos. Sőt, már a sorsolás ismeretében engedték el Igor Lewczukot, így Pazdan sérülése esetén, gyakorlatilag belső védő nélkül maradtak. De erre még majd visszatérünk.
Csercseszov egy olyan csapattal nyert bajnokságot júniusban, amely képes lett volna megszorítani a Dortmundot hazai pályán, de legalábbis megúszták volna egy kétgólos vereséggel. Tavaly láthattuk a Napoli elleni EL-csoportmeccseken, hogy nem játszott teljesen alárendelt szerepet az a csapat a bombaerős olaszok ellen sem. Tegnap nem is az eredmény volt a legfájóbb, hanem ahogy ez az eredmény megszületett. A lengyel csapatnak semmi köze nem volt ehhez a mérkőzéshez. Ám Cserszeszov csapata nem így nézett ki. A védelemben a cseh Hlousek balszélen, középen Pazdan és Lewczuk, jobboldalon pedig a szintén EB-t megjárt Artur Jędrzejczyk nyújtotta az alapot. Utóbbi távozása is több mint „érdekes“. Ő tavasszal ugyan kölcsönben játszott a Legiában, és vissza kellett térnie az orosz Krasznodarba, de a játékos egy interjúban elmondta, hogy a vezetőség részéről fel sem merült a megtartása, nem is tárgyaltak róla. Azt hiszem pedig, hogy az említett négyes klasszisokkal jobb, mint a tegnap pályára küldött szedett-vedett „védelem“.
Rendben, hogy Hlousek eltiltás, Pazdan meg sérülés miatt nem állt Hasi rendelkezésére. Ezzel mentegetőzőtt a meccs után az albán tréner is. De az kinek a bűne, hogy Lewczukot elengedik az átigazolási időszak utolsó napján, Jędrzejczyket meg sem próbálják megtartani, majd vesznek két védőt – a Lubinból Dąbrowskit, a Pogońból Czerwińskit – akik eddig mindössze kétszer, illetve egyszer léptek pályára a Legia színeiben, akkor sem egymás mellett. Arról már nem is beszélve, hogy e két játékos tudásban messze a távozók szintje alatt van. Ez egyértelműen a vezetőség felelőssége.
A védelemmel kapcsolatban meg kell még említeni még egy eseményt. Ez pedig a korábbi csapatkapitány Jakub Rzeźniczak és néhány társa, Brzyski és Broż ügye. Mindhárman ugye védők. Csakhogy a hírek szerint Rzeźniczak megpróbálta megbuktatni Hasit, így három társával együtt kikerült a keretből, Brzyskit azóta már el is adták. Rzeźniczak tegnap sem került még a kispadra sem. Lehet, hogy a játékos az utóbbi időben nem élete legjobb formájában játszik, de abban még így is biztosak vagyunk, hogy Dąbrowski vagy főleg Czerwiński helyett százszor jobb lett volna. Legalább a rutinja és a Legia iránti elkötelezettsége miatt. Arról nem is beszélve, hogy Hasi-ügyben neki van igaza…
A középpályán történt változások pedig már egyértelműen és kizárólag Hasi felelősségi körébe tartoznak. Rendben, hogy Ondrej Duda jó pénzért a Herthába ment, hogy nem tartották meg Borysiukot sem, se hogy az újak közül sem Moulin, sem Langil, sem pedig Odjidja-Ofoe nem üti meg a BL-szintjét az is biztos, de ahogy láttuk, még a lengyel bajnokságét sem. Ráadásul ezen játékosok egyértelműen Hasi emberei, nem játszottak az EB-n, leszámítva Odjidja-Ofoe-t. Tehát idő lett volna arra, hogy játékba lendüljenek, összeszokjanak. Ha ez nem történt meg, akkor érthetetlen, hogy miért nem játszik Kucharczyk, vagy akár Hamalainen. Ha már a 160 centis támadó-középpályás szélső Guilhermét a védelem baloldalára állította… Egy Kucharczyk-Hamalainen-Prijovic-Guilherme mögöttük Jodłowieccel sokkal jobban festett volna még a Legia jelenlegi tragikus helyzetében is.
Ilyen felállásban – ahogy a pályára küldte Hasi a csapatot – majdnem mindegy volt, hogy Nikolics vagy Prijovic volt az ék, labdát nem kapott volna egyik sem. Nyilván az erősebb fizikuma miatt kapott elsőbbséget Prijovic. Vagyis valljuk be: Hasi 11 emberrel akart védekezni úgy, hogy igazából nem volt valódi védelme. A középpályások nem voltak képesek labdát szerezni, megtartani meg végképp nem. A 36:64 arányú labdabirtoklás önmagáért beszél. Szegény Jodłowiec teljesen egyedül nem állíthatta meg a Borussia rohamait. Jellemző, hogy a németek harmincszor (!) lőttek kapura és tizenötször el is találták! Botrányos még ezen a szinten is. Ezt azt jelenti, hogy átlagban három percenként (!) lőttek kapura a németek.
Összegezve tehát a Legia vezetőségének és Besnik Hasinak néhány hónap alatt sikerült egy önbizalomtól duzzadó, viszonylag jól játszó Legiát tönkre tenni. Ebbe a vonalba teljes mértékben bele volt kódolva a tegnapi eredmény, és bele van kódolva a Real elleni nagyobb arányú kiütés is. Hogy mit lehet tenni? Hasinak biztos, hogy mennie kell. Be kell látnia a vezetőségnek, hogy nem alázhatják meg ennyire a Legiát, nem vághatják pofon még egyszer a világ egyik legjobb szurkolótáborát. (Tegyük hozzá, a szurkolók kitettek magukért, még a 0:6 után is megtapsolták a csapatukat!) Hasi távozása persze nem elég, hiszen meg kell válni az általa hozott légiósoktól is. Új játékosok megszerzésére pedig már csak télen lesz lehetőség. Reméljük, hogy mire Nagy Dominik csatlakozik a Legiához, addigra nem Hasi ül a kispadon, és tavasszal épülhet valami új…
Legia Warszawa – BV Borussia 1909 Dortmund 0-6 (0-3)
Gólok: Mario Götze 7, Sokrátis Papastathópoulos 15, Marc Bartra 17, Raphaël Guerreiro 51, Gonzalo Castro 76, Pierre-Emerick Aubameyang 87
Legia: 1. Arkadiusz Malarz – 19. Bartosz Bereszyński, 4. Jakub Czerwiński, 5. Maciej Dąbrowski, 6. Guilherme – 7. Steeven Langil, 3. Tomasz Jodłowiec, 8. Vadis Odjidja-Ofoe, 75. Thibault Moulin (75, 32. Miroslav Radović), 9. Waleri Kazaiszwili (66, 77. Michaił Aleksandrow) – 99. Aleksandar Prijović (63, 11. Nemanja Nikolić).
Borussia: 38. Roman Bürki – 26. Łukasz Piszczek, 25. Sokrátis Papastathópoulos, 5. Marc Bartra, 29. Marcel Schmelzer – 22. Christian Pulišić, 33. Julian Weigl (79, 28. Matthias Ginter), 13. Raphaël Guerreiro, 10. Mario Götze (75, 27. Gonzalo Castro), 7. Ousmane Dembélé (75, 9. Emre Mor) – 17. Pierre-Emerick Aubameyang.
Sárga lapok: Malarz, Guilherme, Bereszyński – Götze.
Nézőszám: 27 304.
A csoport másik meccsén a Real Madrid 2-1 (0-0) arányban győzött a Sporting ellen.
A csoport állása:
1. Borussia 1 3 6- 0
2. Real 1 3 2- 1
3. Sporting 1 0 1- 2
4. Legia 1 0 0- 6